Adresa

L. B. Schneidera 414/2, Č. Budějovice

E-mail

info@petra-rusnakova.cz

Telefon

724 535 021

Jak na prokrastinaci? Geniální postup, který vás hned rozpohybuje 🙂

Prokrastinuju, prokrastinuješ, prokrastinujeme…a kdo ne?!

Prokrastinace, neboli chronické odkládání úkolů a povinností na pozdější dobu, je běžný problém, se kterým se potýká mnoho lidí. Může se projevovat různě, například:

  • Odkládání důležitých úkolů: Místo práce na důležitém projektu se věnujeme méně důležitým aktivitám, jako je procházení internetu nebo sledování televize.
  • Neschopnost začít s úkolem: I když víme, že musíme něco udělat, nedokážeme se k tomu přinutit a hledáme výmluvy, proč to odložit.
  • Perfekcionismus: Snažíme se úkol splnit dokonale, a proto ho stále odkládáme, protože se bojíme, že ho nezvládneme

 

Také odkládáte věci, které potřebujete udělat?

Vaše hlava by tak chtěla, máte tisíc důvodů, proč to udělat a vy se nehnete? Potřebujete vymalovat, napsat diplomku, chtěli byste začít běhat, zdravě jíst, měli byste si dojít k lékaři, vyřídit důležitý telefonát, setkat se s někým, nebo otálíte se zpracováním daňového přiznání, neplatíte složenky,… nevynášíte odpadky…atd?

 

Jak je to možné? Řídí nás naše emoce!

Ať se nám to líbí nebo ne, ať to bereme na vědomí, nebo před tím strkáme hlavu do písku. Je to tak! Naše emoce jsou hybnou silou, chováme se podle nich. Řídí nás ve všem co děláme, co říkáme, co si myslíme. Naše srdce „emoční zářič“ je daleko silnější než mozek „myšlenkový zářič“.

 

Srdce je 60 x silnější elektricky a 5000 x magneticky než mozek.

 

Proto mají nad námi emoce takovou moc, ani si to neuvědomujeme. 

Emoční hybnou sílu můžeme využít ve svůj prospěch, když víme, jak naše psychika funguje.  Můžeme ji nasměrovat tak, aby sloužila našemu životu , aby podporovala náš rozvoj a růst.

 

Každý aspekt našeho života, každé naše rozhodnutí, každý čin, je ovlivňován tím, jestli ho spojujeme s radostí nebo bolestí. Děje se to stále. Většinou si to ale neuvědomujeme a tak jsme mnohdy směrováni tam, kam nechceme.

 

Lidskou přirozeností je, že vyhledáváme to, co nám přináší radost, potěšení a vyhýbáme se tomu, co máme spojené s bolestí, něčím nepříjemným.  

 

Někdy jde o banality: Nevynesu koš, protože se mi nechce z tepla do zimy…. Miluji čistotu a když je vše na svém místě, uhlazeno, cítím radost , proto uklízím jednoduše, samozřejmě, ani se nad tím nepozastavím……

 Někdy jsou negativní asociace prospěšné: Nezačnu kouřit, protože mě v dětství  děda popálil cigaretou…… Ve škole nám promítali film o narkomanech, vyvolal ve mně tak silný odpor, že drogy pro mě neexistují…..

 Někdy jde o tak důležité záležitosti, které ovlivní celý život: Toužím uzdravovat lidi, být užitečný, radost z toho mě tak pohání, že medicínu vystuduji s nadšením…..  Nejdu na vysokou školu, protože stres ze zkoušení mě  ochromuje, vypíná myšlení, cítím se tak uboze…… Raději se vyhnu lidem, protože mě v dětství spolužáci zesměšňovali, doma je tak bezpečně, příjemně.

 

V pozadí odkládání bývají různé strachy např. ze selhání, že nebudu tak dobrý, jak bych chtěl, z kritiky, z odmítnutí, ale také stres z nejistoty, něčeho neznámého, nového, co jsem ještě nikdy nedělal.  Příčinou odkladů bývá také nepříjemný pocit spojený s vykonáváním té či oné činnosti, ale také  pocit, že nevím jak začít, jak si na to zajít…….

 

Pokud něco odkládáte, pravděpodobně máte s vykonáním záměru spojeno více bolesti než s jeho odkládáním. Když si to uvědomíte, můžete tyto asociace změnit. S nežádoucím chováním propojte tak silnou bolest, aby vás už ani nenapadlo s tím začít. Spojte radost s novým chováním, po kterém toužíte.

Před x lety, jsem potřebovala dát o sobě a o své práci vědět, potřebovala jsem napsat webové stránky (mé první 😊 )a nemohla jsem s tím ani začít, jaký strach nervozitu jsem cítila. Objevila jsem krátký postup od Antony Robbinsna, zpracovala si ho a za několik dní byly stránky na světě. Využívám ho i při konzultacích s klienty, je velice účinný. Přála bych si, aby pomohl i vám. Můžete ho mít kdykoli po ruce. Už nemusíte otálet, můžete svůj čas využít naplno, mít ze sebe dobrý pocit, radost z vykonané práce.

 

Jak to udělat?

Napište si čtyři věci, které odkládáte. Odpovězte si u každé z nich na čtyři otázky, uvedené níže. Vše si prociťte, využijte svoji představivost, zapojte všechny své smysly!!! Co vidíte, slyšíte, cítíte? Vše konkrétně, specificky, jasně, barvitě, přehánějte, zveličujte!!  Vaše vyvolané emoce vás nabudí do akce!! Využijete bolest a radost jako přítele, někoho, kdo vás může dovést k úspěchu.

 

CHCETE  ZMĚNIT NĚCO TEĎ HNED? POJĎTE NA TO!

Napište si 4 věci, které odkládáte a potřebujete zrealizovat. (dopsat diplomku, vymalovat byt, přestat se přejídat, učit se angličtinu

 

U každé odkládané záležitosti se zeptejte na tyto 4 otázky a odpovědi prociťte:

 1. Proč jsem to neudělal? Jakou bolest, nepříjemnost, nejasnost jsem si spojoval s touto záležitostí?

2. Co příjemného dělám, když ne to, co mám? Jaké příjemné pocity mi z toho plynou?

3. Co mě to bude stát, když se nezměním teď hned? Co se stane, když nedopíšu diplomku? Co se stane, když se nepřestanu přejídat? Když s tou angličtinou opravdu systematicky nezačnu?…….Jak se budu cítit za dva tři, čtyři, pět let? Jak na tom budu se svým sebevědomím? Co moje fyzička? Jak to ovlivní moje vztahy? Jak se budu cítit? 

4. Jaké radosti zažiji, když každý z těchto kroků podniknu právě teď? Když se do toho právě teď dám?                                                                                    (Sepište si dlouhý seznam, který vás bude emocionálně popohánět a poskytne vám skutečné vzrušení )   Získal jsem pocit, že mám svůj život skutečně pod kontrolou, vím, že jsem zodpovědný sám za sebe. Mám novou úroveň sebevědomí, lepší fyzičku a zdraví. Budu schopný zlepšit všechny své vztahy. Posílím svou vůli, kterou budu moci používat i v jiných oblastech života. Můj život bude lepší po všech stránkách. Teď, za dva, tři, čtyři, pět let. Tak se mi podaří žít svůj sen.

Užili jste si to? Máte radost, nadšení? Jdete na věc? Věřím, že ano  🙂

Budu moc ráda, když mi napíšete nebo zavoláte a podělíte se se mnou o své zkušenosti s postupem.

petra.rus@centrum.cz   tel: 724 535 021

 

 

Chcete zvládat emoce?

Jednoduchý návod vám pomůže uvolnit ze sevření nepříjemných emocí, bolestí, strachů.

Stáhnětě si manuál k EFT zcela zdarma.

Dvě varianty formátu jak pro PC nebo tisk či pro prohlížení na mobilu. Obě varianty vám přijdou do e-mailové schránky.

Stačí jen vyplnit a odeslat formulář.

Vysoce citliví lidé – patříte mezi ně?

Vysoce citliví lidé – patříte mezi ně?

Kdo jsou vysoce citliví lidé? Vnímáte svět intenzivněji než většina lidí? Všímáte si detailů, které ostatním uniknou? Silně prožíváte emoce a vnímáte nálady druhých? Pokud ano, je pravděpodobné, že patříte mezi vysoce citlivé osoby (VCL). Hlavní znaky VCL: Zvýšená...

Jak zvýšit své sebevědomí?   7 praktických tipů, jak na to!

Jak zvýšit své sebevědomí? 7 praktických tipů, jak na to!

Nízké sebevědomíNízké sebevědomí je stav mysli, kdy se člověk cítí neadekvátní, nejistý a nemá dostatek víry ve své schopnosti a hodnotu. Lidé s nízkým sebevědomím se můžou potýkat s: Negativním sebehodnocením - Často se kritizují, znevažují své úspěchy a zaměřují se...